Přeskočit na obsah

Zvlhčovač vzduchu

  • od
  • 4 min read
Brune zvlhčovače vzduchu

Potýkáte se s nízkou vlhkostí vzduchu? Trápí Vás díky tomu zdravotní potíže, škody na starožitnostech nebo technice, špatně se Vám dýchá, trpí suchem Vaši domácí mazlíčci? Pak je nejvyšší čas na zvlhčovač vzduchu.

Proč se rozhodnout pro zvlhčovač vzduchu

I při vysokém stupni sucha vytvoří z vašeho prostoru příjemnou oázu, kde budete rádi přebývat vy, vaši mazlíčci i květiny. Předměty a cenné vybavení budou bezpečně chráněny před nepříznivým vlivem suchého vzduchu. A jak vlhkost ovlivňuje zdraví? Optimální vlhkost zlepšuje dýchání a celkově zdravotní stav. To má za následek i celkovou psychickou pohodu. Dokonce i astmatici hovoří o příznivém vlivu vlhčího vzduchu. A jaký vybrat?

Jaký by měl být

Zvlhčovač vzduchu by měl co nejlépe odrážet Vaše potřeby a požadavky. Čím náročnější požadavky, tím sofistikovanější zařízení. Navíc, vybavenější zvlhčovač zvyšuje komfort obsluhy při provozu. Jak tedy vypadá zodpovědný výběr zvlhčovače?

Obecně se preferuje spíše lehce předimenzovaný zvlhčovač. To umožňuje variabilnější použití. Při neočekávaném zvýšení Vašich nároků tak nemusíte hned běžet pro výkonnější zařízení.

Každý prostor a účel mají svou optimální vlhkost. O tom se více můžete dozvědět v článku “Optimální vlhkost”. Řiďte se tím. Berte také v úvahu stávající či uvažované vybavení prostoru. Důležité jsou požadavky na vlhkost, resp. zvlhčení. Součástí kalkulace je také uvažované větrání prostoru, případně automatizace. Ano, kalkulace by se měla zabývat stávajícím prostředím i okolními vlivy.

Tip. Buďte zpočátku náročnější. Zvláště u zvlhčovačů Brune. Je důležité všechny požadavky stanovit už na začátku. Zařízení jsou montována na zakázku již s vestavěným vybraným katalogovým příslušenstvím. Později lze některé přechodně nepoužívané funkce dočasně vyřadit. Nikdy je však nelze dodatečně namontovat.

Co vše zvlhčovač vzduchu dokáže

Brune B 300 zvlhčovač vzduchu
Zvlhčovač vzduchu Brune B300

Vše záleží na Vaší náročnosti. Můžete mít zvlhčovač vzduchu, který jednoduše zvlhčuje a konec. Nebo si můžete pořídit zařízení vyšší třídy. Tím značně minimalizujete nutnou péči o zařízení či jakoukoli asistenci při provozu.

A co zvlhčovač dokáže? Samostatné doplňování vody je jen začátek. Zvlhčovač dokáže kontrolovat a chránit před nechtěným přelitím. Může se také zamknout před neautorizovaným přenastavením parametrů a funkcí. Zvlhčovač lze ovládat i dálkově. Navíc, s pomocí přidaného zařízení můžete měřit a zaznamenávat hodnoty prostředí. Budete tak mít ještě více pod kontrolou provoz zařízení. Vestavěná UVC desinfekční lampa významně snižuje úroveň škodlivých bakterií, virů, spor plísní a dalších mikroorganismů. Tím zajišťuje zdravější vnitřní klima. Zvlhčování za studena je všeobecně uznávané jako nejlepší. Proč? Mimo jiné, také díky maximální šetrnosti při zvlhčování prostor s cenným vybavením.

Jak se stát spokojeným uživatelem

První krok

Ke spokojenému uživateli vedou prakticky dva kroky. Prvním krokem je pečlivý výběr zvlhčovacího zařízení. Při výběru je ale potřeba zohlednit všechny současné i možné budoucí požadavky a zvláště podmínky prostoru uvažovaného ke zvlhčování.

Druhý krok

Splňuje nakonfigurovaný zvlhčovač vaše požadavky? Pak jste vybrali správně. Nyní zbývá už jen postarat se o dlouhodobou spokojenost. Často se na to zapomíná. A tak je právě zde vhodné místo poukázat na jednu důležitou věc. Zajistěte pravidelnou kontrolu, čištění a údržbu svého zvlhčovacího zařízení.

Ve skutečnosti je pravidelná údržba celkem jednoduchá. Aby zůstala jednoduchá, však potřebuje právě onu pravidelnost. Stačí vždy provést vyčištění nádržky a výměnu filtru. Obvykle se taková péče zvlhčovači věnuje jednou za měsíc. I když skutečná intenzita se řídí spíše náročností provozu.

Pro pravidelné čištění existují speciální přípravky. To samé platí pro výměnný spotřební materiál. A jak již bylo řečeno. Právě originální doplňky se velkou měrou podílí na bezproblémovém fungování zvlhčovače. Necítíte se přesto na podobnou údržbu? Nebo si chcete být jisti, že přístroj je v pořádku? Svěřte pravidelnou údržbu odborníkům.

A nyní je už na Vás vyzkoušet kouzlo spokojeného uživatele osobně v praxi. Rádi Vám budeme při výběru zvlhčovače vzduchu jakkoli nápomocní.