Jak se připravit na podzimní vlhkost?

  • od
  • 2 min read
Podzimní vlhkost a odvlhčování

Zdroj podzimní vlhkosti

Proč může na podzim stoupat vlhkost? Teplé dny i noci již máme za sebou. Počasí se pomalu překlápí. Toto období bývá typické teplými dny a chladnými nocemi. Změny teplot mohou být zrádné. Souběžně se tak mění i relativní vlhkost prostředí.

Jste zvyklí nepřetržitě větrat? Nyní pozor.

Rozdílné jako den a noc

Typické pro současné podzimní období jsou denní teploty šplhající během dne strmě nahoru. Vzduch se otepluje a současně ztrácí na své relativní vlhkosti. Když se den nachyluje k večeru, dochází postupně k opačnému jevu. Teplota vzduchu klesá a relativní vlhkost vzduchu roste. Navíc, během noci a rána může zapršet. Vlhkost pak strmě stoupá ještě výš.

Stačí otevřít okno v nesprávnou dobu a všechna vaše snaha o křehkou vlhkostní rovnováhu interiéru je pryč.

Vlhkost v rovnováze

Při čtení článku může hned každého napadnout: „Chci-li sušit, otevřu okno ve dne. Chci-li zvlhčovat, otevírám večer.“ To nedělejte, pokud nechcete citlivý interiér zatížit šokovými změnami nejen vlhkosti a teploty. Zvláště, když musíte brát ohled na materiály, cenné předměty, papír a podobně. Potřebujete sofistikovanější řešení. Pomocí techniky se také vyhnete starostem s neustálou kontrolou a péčí související se změnami teploty a vlhkosti.

dálkové ovládání - řízení vlhkosti
Centrální řízení pomůže zajistit konstantní hodnoty vlhkosti

V prostředí, citlivém na oboustranné výkyvy se ukazuje jako ideální řešení, umístění součinné odvlhčovací a zvlhčovací jednotky. Obě jsou napojeny na stejný systém kontroly. Následně se spínají podle aktuální potřeby zvlhčování nebo odvlhčování. Tento systém aktivní úpravy vlhkosti zajišťuje udržení konstantních podmínek. Ty jsou také tím nejlepším prostředím pro konstrukce a vybavení, často historického charakteru.

Značka Brune se zabývá vývojem a výrobou právě tohoto systému péče o prostory a uložené cenné předměty. Výsledkem je snadná a současně velmi účinná kontrola a úprava vlhkosti prostředí. A to je také důvodem spokojenosti současných uživatelů systému, kterých neustále přibývá. Více si můžete o uvedeném technickém řešení přečíst v článku: “Centrální řízení vlhkosti Brune bez vlhkostních výkyvů!“.