Přeskočit na obsah

Vlhkost prostředí: Jak se připravit na podzim?

  • od
  • 2 min read
Podzimní vlhkost a odvlhčování

Proč je na podzim vysoká vlhkost

Proč může na podzim stoupat vlhkost? Teplé dny i noci již máme za sebou. Počasí se pomalu překlápí. Toto období bývá typické teplými dny a chladnými nocemi. Změny teplot mohou být zrádné. Souběžně se tak mění i relativní vlhkost prostředí. Tak, jak se připravit na podzimní vlhkost?

Jste zvyklí nepřetržitě větrat? Nyní pozor.

Rozdílné jako den a noc

Typické pro současné podzimní období jsou denní teploty šplhající během dne strmě nahoru. Vzduch se otepluje a současně ztrácí na své relativní vlhkosti. Když se den nachyluje k večeru, dochází postupně k opačnému jevu. Teplota vzduchu klesá a relativní vlhkost vzduchu roste. Navíc. Během noci a rána může zapršet. Vlhkost pak strmě stoupá ještě výš.

Stačí otevřít okno v nesprávnou dobu a všechna vaše snaha o křehkou vlhkostní rovnováhu interiéru je pryč.

Vlhkost v rovnováze

Při čtení článku může hned každého napadnout: Chci-li sušit, otevřu okno ve dne. Chci-li zvlhčovat, otevírám večer. – To nedělejte. Pokud ovšem nechcete citlivý interiér zatížit šokovými změnami nejen vlhkosti a teploty. Zvláště, když musíte brát ohled na materiály, cenné předměty, papír a podobně. Potřebujete sofistikovanější řešení. Pomocí techniky se také vyhnete starostem s neustálou kontrolou a péčí související se změnami teploty a vlhkosti.

dálkové ovládání - řízení vlhkosti
Centrální řízení pomůže zajistit konstantní hodnoty vlhkosti

V prostředí citlivém na oboustranné výkyvy se ukazuje jako ideální řešení, umístění součinné odvlhčovací a zvlhčovací jednotky. Obě jsou napojeny na stejný systém kontroly. Následně se spínají podle aktuální potřeby zvlhčování nebo odvlhčování. Tento systém aktivní regulace vlhkosti zajišťuje udržení konstantních podmínek. Dokonce i v náročných podmínkách podzimní vlhkosti. Právě konstantní vlhkostní podmínky jsou také tím nejlepším prostředím pro konstrukce a vybavení, často historického charakteru.

Značka Brune se zabývá vývojem a výrobou v oblasti úpravy a řízení vlhkosti prostředí a materiálů. Jejím zájmovým tématem je právě zmíněný systém péče o prostory a uložené cenné předměty. Výsledkem je snadná a současně velmi účinná kontrola a úprava vlhkosti prostředí. A to je také důvodem spokojenosti současných a nově přibývajících uživatelů systému. Více si můžete o technickém řešení kontroly a regulace vlhkosti přečíst v článku: Centrální řízení vlhkosti Brune bez vlhkostních výkyvů.