Přeskočit na obsah

Vlhkost vzduchu v souboji s COVID a dalšími viry

  • od
  • 2 min read
Vlhkost vzduchu

Jaký vliv má vlhkost vzduchu na zdraví a obranyschopnost organismu. Poznejte její optimální hodnoty. Které parametry vzduchu zejména sledovat. Řešení pro zajištění konstantně optimálních hodnot vzduchu v ekonomickém a ekologickém kontextu.

Vliv prostředí a epidemické podmínky v kontextu vzduchotechnických systémů

Klima vnitřního prostředí, tedy teplotu, vlhkost vzduchu, větrání, obsah kyslíku a další v nových budovách zpravidla řídí automatické vzduchotechnické systémy. Často se však stává, ať už vinou nastavení či projektu samotného, že nedosahují optimálních hodnot zdaleka všech parametrů včetně nepřiměřené energetické spotřeby.

Zvláště v zimním období a za situace zvýšeného rizika přenosů chřipkových, ale zejména také COVID virů nabývá kvalita vnitřního klima skutečné důležitosti. Důraz je jednak kladen na zvýšené využití venkovního vzduchu. Významný vliv na snížení rizika šíření virů má současně udržování dostatečné vlhkosti prostředí. Doporučuje se vlhkost v rozmezí 40-60%.

Bylo prokázáno, že zvýšená vlhkost vzduchu snižuje biologickou zátěž infekčních částic v prostoru a rovněž snižuje infekčnost mnoha virů ve vzduchu.

Zvýšená vlhkost prostředí také přímo ovlivňuje vlhkost nosní sliznice. Při optimální vlhkosti prostředí je tak sliznice dobře zvlhčena a mnohem lépe filtruje vdechovaný vzduch od přítomných virů. Sledováním byla taktéž zaznamenána nižší nemocnost lidí pohybujících se v dobře zvlhčeném prostředí.

Optimální vlhkost vzduchu – Ekonomicky, ekologicky a účinně

Brune B zvlhčovače vzduchu
Správné zvlhčování vzduchu má pozitivní vliv na zdraví.

Na druhé straně je potřeba hlídat vlhkost tak, aby nedocházelo zbytečně k pravidelnému převlhčování (tj. přesycení vzduchu vlhkostí), které má za následek rosení zvláště skel a tvorbu plísní a hub na různých materiálech.

Ukázalo se tedy, že sofistikované zvlhčovače jsou pro tuto problematiku optimálním řešením. Umí hlídat hladinu optimální vlhkosti a současně přiměřeně čistit zvlhčovaný vzduch. Volitelné doplňky umožňují výběr té nejlepší konfigurace pro určitý úkol. Mimo jiné nabízí také interní UV desinfekci od choroboplodných zárodků a nečistot.

Profesionální adiabatické zvlhčovače Brune se mohou již ze své podstaty pyšnit energeticky nenáročným provozem, schopností jemného čistého zvlhčení a zároveň vysokým výkonem.

Chci vědět více o adiabatických zvlhčovačích Brune >>