Přeskočit na obsah

Odvlhčovače: Odvod kondenzátu v náročných podmínkách

  • od
  • 3 min read
Nádoba na kondenzát odvlhčovač Brune

Zapnutím odvlhčovače to nekončí

Nacházíte se v běžné situaci. Chcete odvlhčit konkrétní prostor. Umístíte a zapnete odvlhčovač a vyřízeno. Opravdu? Po naplnění nádržky kondenzátem se přesvědčíte, že nikoli. Co když se nechcete starat o vynášení vody? Jaké tedy máte možnosti pro odvod kondenzátu?

Řešení pro odvod kondenzátu

Do nádržky

Dantherm CDF nádoba na kondenzát
nádoba na kondenzát bílá

Pokud odvlhčujete konkrétní prostor krátkodobě nebo se v něm běžně každý den vyskytujete, můžete se spokojit s tímto řešením. Konečně, vylévat jednou denně nádržku není pro mnohé žádný problém. Většina odvlhčovačů je vybavena právě nádržkou na kondenzát. Navíc. Má-li nádržka malý objem, ergonomický tvar, či možnost výklopného ucha, je manipulace s ní poměrně snadná.

Ale, co když se do vysušované místnosti každý den nedostanete? Nebo když je objem nádržky příliš velký a naplněná nádržka je pak těžká?

Samospádem

Varianta odvodu kondenzátu samospádem přímo do odpadu nabízí výhodu prakticky bezobslužného provozu. Odvlhčovač tak může být v provozu vlastně nepřetržitě.

Tuto možnost nabízí všechny větší odvlhčovací stroje. Ale i u domácích odvlhčovačů lze ve většině případů najít v nádržce perforované kolečko, připravené pro vyražení. Do otvoru pak zasunete hadičku příslušného průměru. Jiné odvlhčovače nabízí řešení formou vysunutí nádržky a nasunutí hadičky přímo na kondenzační trubičku. Konkrétní forma řešení je vždy uvedena v návodu.

Dantherm CDT průmyslové a stavební odvlhčovače vzduchu
Odvlhčovač CDT – manipulace

Pak už stačí nastavit požadovanou vlhkost nebo mód nepřetržitého provozu. Podmínkou je zajištění přirozeného samospádu hadičky s kondenzátem. V komplikovaných situacích lze menší stroj odvlhčovače postavit na vyvýšené místo. Tím docílíme potřebného samospádu. Vždy je však potřeba zajistit plnou stabilitu přístroje a bezpečné umístění.

Někdy to ale nejde. To, když je odvlhčovač příliš těžký a velký, nebo toto řešení stavební či technické dispozice jednoduše neumožňují.

Čerpadlem

Také toto řešení představuje prakticky bezobslužný provoz. Navíc, umožní vám zajistit odvod kondenzátu i v náročných podmínkách. Jednoduše, když se vám nepodaří zajistit samospád od přístroje k odpadu. Řešení spočívá ve výměně nádržky za kazetu s hadičkou a vestavěným čerpadlem.

Toto řešení umožňuje, například značka Dantherm a její CDT řada odvlhčovačů. Kazetu lze prakticky kdykoli dokoupit. Řada CDT MKIII představuje spíše robustní technické odvlhčovače. Využijete je ideálně při rekonstrukcích a stavbách, ve sklepě nebo skladu. Takže, pokud již odvlhčovače řady CDT MKIII vlastníte, můžete je zpětně doplnit o tuto vychytávku. …a rozšířit tak jejich možnosti využití.

Dlužno dodat, že u odvlhčovačů Dantherm CDT MKIII kazeta s čerpadlem není jejich jedinou užitečnou vychytávkou.

Vyřešte odvod kondenzátu úplně jinak

Pro nakládání s kondenzátem v případě terénního převýšení, vzdálenosti či dostupnosti prostoru existuje i další řešení. Podívejte se na věc z úplně jiného úhlu v článku Když nepřístupný prostor vyžaduje odvlhčovat.