Přeskočit na obsah

Bazénový odvlhčovač: Průvodce od projektu k realizaci

  • od
  • 3 min read
Bazén interiér

Plánujete vnitřní bazén? Nevíte, zda budete potřebovat bazénový odvlhčovač? Nevíte si rady s výběrem? Kdy začít, aby nebylo pozdě, a jak si ulehčit práci. Přečtěte si nyní pár tipů, jak na nový vnitřní bazén.

Proč a kdy bazénový odvlhčovač

Otázku odvlhčovačů začínáme řešit velmi brzy, tedy hned na začátku. Vlastně již v okamžiku, kdy uvažujeme o stavbě či zbudování vnitřního bazénu. A proč tak brzy?

Ve chvíli, kdy napustíme bazén vodou, začne docházet k odparu vody do prostoru. Voda se ve formě páry dostává na okna a dále na nich kondenzuje. Z nich může postupně stékat dolů a vytvářet kaluže. Může však docházet i k tvorbě plísní. Po odpaření se také voda snadno vsává do zdí. Na nich pak vytváří vlhké a později plesnivé mapy. Sádrokartonové desky trpí nejčastěji. Patrné to bývá nejvíce na podhledech. A to není vše. Vlhkostí trpí stavební konstrukce a také veškeré vybavení od látky, ratanu, přes dřevo až po kov. Výsledkem jsou velké škody jak do rozsahu, tak do nákladů.

Jste šokování? Ano, škody způsobené žádným nebo nedostatečným odvlhčováním bývají často obrovské. A přitom je řešení vlhkosti v prostředí bazénu tak jednoduché.

Bazénový odvlhčovač však nechrání jen konstrukce a vybavení. Bazénové odvlhčovače dokáží také velmi účinně přispívat k udržování optimálního klima pro příjemný pobyt u bazénu.

U některých bazénových odvlhčovačů lze využít zbytkové teplo z kondenzátoru pro ohřev vody nebo také přisávat čerstvý vzduch do místnosti. Můžete si tak velmi snadno zvolit sestavu, která bude plně vyhovovat Vašim požadavkům.

Jak na výběr bazénového odvlhčovače

Dantherm CDP odvlhčovač u bazénu
Bazénový odvlhčovač CDP na zeď

Prvním velmi důležitým krokem je vytvořit si přesnou představu o velikosti bazénu. S tím souvisí i způsob a frekvence používání. Neméně podstatné je promyšlené uspořádání přidružených wellness zón. Těmi mohou být vířivka, sauna, a další.

Následuje spolupráce s projektantem. Již v této fázi je důležité zahrnout do projektu rovněž odvlhčovač bazénového prostoru. Projekt by tak měl obsahovat, mimo jiné, umístění a vedení přípojek a potrubí. Tuto fázi je vhodné projít spolu s dodavatelem bazénového odvlhčovače. Dodatečné změny bývají zbytečně náročné. Raději jim tedy předejděte.

Při samotném návrhu bazénu můžete také zauvažovat o preferenci umístění bazénové odvlhčovací jednotky. Bazénový odvlhčovač může být zavěšen či postaven přímo v prostorách bazénu. Také je možné umístění do přilehlé technické místnosti. V tom případě se odvlhčování zajišťuje prostřednictvím VZT potrubí. Zde je na výběr také z několika variant. Důležité je zajistit dostatečnou úpravu vzduchu v celém prostoru bazénu.

Pro stanovení konkrétního požadavku na výkon bazénového odvlhčovače je jednou z důležitých informací trvalá teplota vody a prostředí. Proto bychom jejich hodnoty měli mít rozmyšlené již při samotné tvorbě projektu. Pokud teplotu střídáme, je potřeba informovat o všech variantách. Optimální vlhkost (RH) prostředí se stanovuje podle individuálních požadavků. Neměla by však přesáhnout 60% RH. Právě ty jsou hraniční pro výrazné riziko škod na různých materiálech.

Optimální vlhkost a teplota

Optimální vlhkostní a teplotní podmínky, které se také nejčastěji vyskytují v prostředí bazénů mívají tyto parametry: vlhkost do 60%, teplota vody 27°C, teplota vzduchu 30°C.

Je možné také vytvořit poměr teplot, který zajistí ještě ekonomičtější provoz při odvlhčování. Vše závisí na Vašich osobních preferencích klimatických podmínek a náročnosti provozu. Chcete-li však dosáhnout ekonomického provozu bazénového odvlhčovače, držte se zásady min. o 3°C teplejší vzduch než voda.