Přeskočit na obsah

Bazénový odvlhčovač jako povinné vybavení pro vnitřní bazén

  • od
  • 5 min read
bazén s plavcem

Výhody bazénového odvlhčovače, o kterých možná nevíte. Jde o víc než o mikroklima bazénu.

Mikroklima bazénu vytváří soubor fyzikálních veličin – vlhkost, teplota a proudění vzduchu, mezi nimiž probíhá vzájemná interakce. Hodnoty pro optimální mikroklima se mohou dle účelu lišit, a důvodů pro vytvoření mikroklimatické zóny je mnoho.

  • V prostředí interiérového bazénu jde především o příznivé zdravé prostředí pro pobyt uživatelů. Ať už pro relaxaci, rehabilitaci či trénink a zajištění prostředí pro vyšší výkon. Naopak špatné hodnoty mikroklima, a s tím související plísně, mohou způsobovat uživatelům prostor bazénu, wellness či fitness i zdravotní potíže.
  • Současně je žádoucí optimalizace vnitřního klima zejména proto, že významnou měrou působí na stavební konstrukci a vybavení. Škody z negativního působení špatně nastaveného a neudržovaného mikroklima mohou být dalekosáhlé a náklady na opravu enormní.
  • Vizuální neestetické projevy nevhodného vnitřního prostředí jsou velmi časté. Jde především o plísně – ať už ve spárách, na zdech či podlahách a dalších materiálech. Nemluvě o deformaci sádrokartonových konstrukcí. Nevhodné prostředí způsobuje také rychlejší degradaci konstrukcí nejrůznějších materiálů, a také vybavení, jako lehátka, stolky, skříňky apod. V neposlední řadě právě orosená okna jsou velmi výrazným projevem nevhodného vnitřního prostředí, resp. zvýšených hodnot vlhkosti vzduchu.

Vzduchotechnika jen pro výměnu vzduchu nestačí

Dantherm CDP bazénový odvlhčovač vzduchu
Bazénový odvlhčovač CDP75 umožňuje snadné napojení na vzduchotechnické potrubí.

V prostorách bazénů, saun, wellness či fitness hraje důležitou roli výměna vzduchu. Účelem je zejména získání nového vzduchu s lepšími parametry co do obsahu kyslíku, pachů, prachů apod. Podstatné je, že tato výměna vzduchu hraje jen minimální roli při úpravě parametrů vzduchu z hlediska obsahu vlhkosti, resp. vodních par.

Pro získání všech optimálních parametrů vnitřního prostředí, tedy včetně vlhkosti, je důležité prostor vybavit i specializovanou technikou pro úpravu vlhkosti u bazénu/wellness.

Bazénový odvlhčovač – benefity, o kterých možná nevíte

K čemu je bazénový odvlhčovač

Bazénové odvlhčovače jsou technika specializovaná na úpravu vlhkosti vzduchu v prostorách bazénu, wellness/fitnes, sauny, vířivky a přilehlých prostor. Technika určená pro odvlhčování bazénů odpovídá zpracováním a způsobem provozu evropským normám pro bezpečnost provozu v tomto prostředí. Použít pro takové prostředí jakoukoli jinou techniku, která nesplňuje tyto parametry, je hazardem se zdravím i životem. Úkolem bazénového odvlhčovače, je zajistit optimální vlhkostní parametry prostředí, které jsou vhodné jak pro konstrukce a vybavení, tak pro samotné uživatele/plavce/sportovce.

Dantherm – bazénový odvlhčovač advanced

Bazénový odvlhčovač Dantherm toho umí mnohem víc. Jednak můžete využít integrované ovládání topení a vlhkosti (ON/OFF). Pro řízení odvlhčovače lze používat také dálkové ovládání. Nicméně, bazénové odvlhčovače určené pro menší – rodinné bazény umožňují i napojení na BMS systém „chytré domácnosti“. A to vám významně usnadní řízení mikroklima bazénu odkudkoli.

Jak na chytrý a ekonomický provoz s bazénovým odvlhčovačem

Dantherm CDP bazénový odvlhčovač vzduchu
CDP50 bazénový odvlhčovač pro rodinné bazény

Bazénové odvlhčovače Dantherm vynikají vysokou energetickou účinností a bezkonkurenčně nízkou hlučností provozu. Dantherm, oproti jiným, měří a nastavuje hodnoty hlučnosti již ve vzdálenosti 1m od přístroje. Pomoci úspoře energie můžete také pomocí doplňkového vybavení. Využitím odpadního tepla z odvlhčovače pro přihřívání vzduchu v místnosti nebo jím ofukovat okna. Případně můžete pouštět odpadní teplo do vody.

Možná také chcete sami určovat referenční místo odběru a práce jednotky s daty. Žádný problém. Díky dálkovému čidlu můžete měřit vlhkost i ve vzdálených místech.

U větších typů jednotek lze navíc přístroj volitelně vybavit sadou pro automaticky řízené doplňování čerstvého vzduchu do místnosti.

Montáž bazénového odvlhčovače

Bazénové odvlhčovače Dantherm umožňují několik způsobů montáže. To dává při projektování bazénu mnohem větší prostor ke kreativitě, a také vychází vstříc zohlednění nejrůznějších stavebních materiálů.

S vámi zvoleným způsobem montáže je potřeba počítat již při objednávání odvlhčovače. Současně máte možnost vybrat si z dalšího volitelného vybavení, které vám zjednoduší starost o mikroklima bazénu a podpoří jeho úsporný – ekonomický provoz.

Náročnost provozu bazénového odvlhčovače

V zásadě vám stačí jen nastavit požadované parametry prostředí a vše se již děje automaticky.

Kondenzovaná vlhkost je automaticky odváděna do odpadu.  Uživateli stačí jen pravidelná pohledová kontrola zařízení a současně vyčištění filtru. Nejlepším ověřením, že zařízení funguje jak má, je srovnání nastavených hodnot s aktuálními hodnotami prostředí.

U nových typů můžete zařízení napojit také na dálkově ovládaný systém „chytrá domácnost“.

Navíc, bazénové odvlhčovače Dantherm disponují ekologickým chladivem. S ohledem na nízkou energetickou náročnost poskytují velmi ekonomický provoz.

Jak na projekt

Plánování a projekt klima
Plánování a projekt mikroklima bazénu by měl odpovídat následně skutečnému užívání

Pro fungující řešení mikroklima interiérového bazénu je potřeba vytvořit reálný plán řešení prostoru a jeho užívání včetně veškeré použité techniky. Návrh bazénové odvlhčovací techniky by měl zrcadlit plánovaný účel a intenzitu užívání prostoru bazénu. Navržená odvlhčovací jednotka a její řešení by mělo odpovídat následně reálným cílovým hodnotám prostoru a všem působícím vlivům. Jednoduše. Reálný provoz by měl odpovídat tomu navrženému.

V případě, že plánujete nový vnitřní bazén nebo inovujete technické vybavení toho stávajícího, kontaktujte i odborníky na vlhkost.

Potřebuji pomoc

Máte-li jakékoli dotazy, nebo potřebujete poradit při výběru správného řešení pro mikroklimatickou vlhkost u vašeho bazénu či wellness, kontaktujte nás přes formulář nebo telefonicky.