Přeskočit na obsah

ZAMÍCHEJ VLHKOSTÍ: Co přijde, když otevřete okno

  • od
  • 3 min read
Otevřené okno a vlhkost

ZAMÍCHEJ VLHKOSTÍ – KDE PŮSOBÍ VODA a PÁRA. Víte, co přijde, když otevřete okno…

Zjistěte, v čem všem má prsty voda nebo pára. Vlhkost může mít různé podoby. Někdy je vítaná. Jindy byste ji rádi snížili. Jak vám v tom ale mohou pomoci běžné činnosti? Praktické situace, které vám pomohou se příště správně rozhodnout.

Když otevřete okno nebo dveře běžné místnosti

V interiéru, ať jde o kancelář či domácnost, potřebujeme několikrát za den vyměnit vzduch. Cílem je zejména doplnění kyslíku a celkové zkvalitnění parametrů vzduchu. Větráme krátce a vydatně. K jakým procesům dochází? Co se v takovém případě stane?

V uzavřených prostorách pak dochází k postupnému zvyšování relativní vlhkosti. Ať už dílem pobytu lidí, zvířat a/či rostlin a také díky provozu (vaření, koupání, praní prádla…).

Jak zamícháte vlhkostí: Když větráte v zimě

Počítejme, že udržujete v interiéru teplotu na zhruba 20°C a vlhkost se pohybuje okolo 65%. Venkovní teplota je 4°C a vlhkost 87%. Vnitřní vzduch má díky své vyšší teplotě také větší tlak.

K výměně vzduchu tak dojde rychleji. K jaké změně v interiéru dojde? Zejména dojde ke zvýšení množství kyslíku a ke snížení množství škodlivých látek ve vzduchu. Co se ale stane s teplotou a vlhkostí? Teplota vzduchu klesne. Díky probíhající topné sezóně však prakticky okamžitě po zavření okna začne docházet k opětovnému vyrovnávání. A co vlhkost? Venkovní vlhkost je sice vyšší než uvnitř. Na druhé straně je venkovní teplota velmi nízká. Při zahřívání venkovního vzduchu tak dojde ke snížení relativní vlhkosti.

Jak to? Nominální obsah vlhkosti přivětraného vzduchu z venku se sice nezmění. Co se změní, je zvýšení nasákavosti vzduchu. Zvýšení teploty přivětraného venkovního vzduchu znamená zvýšení rosného bodu.

Co to znamená v praxi? Snížení relativní vlhkosti vzduchu na hodnoty mezi 50-60% znamená snížení rizika plísní a vlhkých fleků. Spolu s prouděním vzduchu se předchází rosení oken.

Jak zamícháte vlhkostí: Když větráte v létě

V letním období bývá interiérová teplota zpravidla nižší než venku. Výjimku tvoří nedostatečně izolované půdní prostory a prostory s velkou plochou zasklení, v kterých tak bývá vyšší teplota než venku.

Otevřením okna tedy dochází k míchání vzduchu. V letním období obvykle větráme mnohem častěji a venkovní a vnitřní vzduch mohou mít podobnou teplotu. Pokud jde o vlhkost, můžeme ovlivnit vlhkost příchozího vzduchu větráním v určité denní době. Chceme-li dovnitř dostat spíše sušší vzduch, raději větráme brzy ráno nebo pozdě večer, kdy bývá vzduch také příjemně chladnější. Naopak, vlhčí vzduch můžeme získat větráním v průběhu dne, kdy bývá také teplota vyšší. V obzvláště teplých dnech to nemusí být právě nejpříjemnější způsob zvlhčování. Pro alergiky obzvláště. Dovnitř se tak dostává poměrně velké množství nejrůznějších pylů a prachů.

Jsou případy, kdy si obyčejná výměna vzduchu s vlhkostí a pyly nebo prachem neporadí. V takových případech je potřeba vyměněný vzduch ještě vlhkostně upravit a vyčistit.

Tipy, jak toho zjistit víc o vlhkosti

Rosení – vlhkost

Také sklepy a chladnější prostory mají svá specifika a pravidla pro větrání a úpravu vlhkosti. O tom více následující článek. > Vlhkost ve sklepě a skladovací místnosti: Efektivní odvlhčování

Nestačí změna chování? Použijte techniku. Tentokrát ale chytře. Chcete zamíchat vlhkostí? Zeptejte se. > JAK NA TO?