Při stavbě či přípravě na provoz bazénu již předem zpravidla počítáme s materiály vhodnými pro bezprostřední blízkost bazénové vany. Ale jak je to s dalším vybavením, konstrukcemi a vzdušným komfortem? Jaký je důvod, proč odvlhčujeme vnitřní bazén?
Vnitřní bazén – voda bez kontroly?
V bazénové vaně se nachází velké množství vody. Ta se při provozu dostává částečně i mimo vanu – na dlaždice, ručníky a další přilehlé vybavení. Veškerá voda, ať už ta v bazénu či mimo něj se postupně odpařuje – dostává do vzduchu. Čím vyšší teplota, tím více vody se může do vzduchu dostat. Vzduch se takto stává silným a poměrně nebezpečným nosičem vlhkosti. Schopnost vzduchu dostat se prakticky kamkoli, třeba i do těch nejskrytějších míst či nejužších škvír netřeba zdůrazňovat. Takže, najednou je tu voda v podobě, v které si už zaslouží opravdový respekt.
Vysoká vlhkost vzduchu totiž dokáže až neuvěřitelné za poměrně krátkou dobu. Plíseň, hniloba či koroze na viditelných místech (zdi, spáry, vybavení apod.) mohou být jen špičkou ledovce. Tím může být například narušení konstrukce stavby, ať už je z jakéhokoli materiálu. Dalším aspektem je zdravotní hledisko. Spory hub a plísní se dostanou do vzduchu, a ten do našich plic. Riziko poškození zdraví, zvláště při dlouhodobém vystavení, je tedy patrné. Pocit komfortu při pobytu u bazénu může pěkně pokazit i tzv. dusný vzduch plný vlhkosti nebo zkažený výhled přes orosená okna.
Ať už je váš důvod jakýkoli, vyplatí se dbát zásady předcházení riziku, tedy zasáhnout včas. Ničivou sílu této obrovské masy zdánlivě neuchopitelné vody můžeme chytře a poměrně jednoduše zkrotit.
Jak na vlhkost u bazénu
Nadměrnou vlhkost ve vzduchu se můžeme pokusit vyvětrat. Ovšem, během roku je mnoho dní, kdy vlhkost venkovního vzduchu je vyšší než vnitřního. Tato metoda není rozhodně komfortní, je opakovaně náročná na čas a není stoprocentní.
Naopak, efektivní a zároveň ekonomické, provozně časově nenáročné a velice komfortní je využití stacionárního bazénového odvlhčovače. Správně projektovaný bazénový odvlhčovač zajistí stabilně optimální klima pro konstrukci i návštěvníky bazénu. Vlhkost vzduchu bude kontrolovat tak, aby se nedostala do nebezpečných hodnot. Tato metoda vyžaduje pouze dobrou přípravu. Tu zahrnuje návrh vhodně dimenzovaného přístroje od projektanta a zajištění přívodů či odpadu, případně další napojení dle vaší náročnosti na funkce odvlhčovače. Při kvalitní přípravě je pak samotný provoz zcela nenáročný.
Pro tento případ jsme pro vás připravili technické podklady v sekci „odvlhčovače vzduchu k Bazénu Dantherm CDP“. Nevíte-li jak na to, obraťe se na nás, a my vám rádi pomůžeme s řešením. Vedle dodání samotného přístroje vám volitelně také rádi zajistíme jeho montáž.