Přeskočit na obsah

Jak na optimální vlhkost pro hudební nástroje

  • od
  • 3 min read
Housle ve vlhkém prostředí

Jak to dělají profesionálové

Většina hudebních nástrojů je buď plně, nebo částečně vyrobena ze dřeva. Dřevo je materiál velmi přizpůsobivý svému prostředí. Velký vliv má vlhkost a teplota. Zachování původních vlastností a stavu hudebního nástroje, zejména z hlediska naladění, tak vyžaduje konstantní vlhkost a teplotu.

Teplota a vlhkost pro hudební nástroje

Piano vlhkost klima
Zjistěte, jaká je optimální vlhkost pro váš hudební nástroj

Počínaje místem skladování hudebního nástroje až po koncertní sál. Vždy je vhodné kontrolovat tyto dva parametry. Pro jednotlivé hudební nástroje se může rozsah optimální teploty a vlhkosti mírně lišit. I v tomto případě lze nalézt vhodný společný parametr. Například u strunných nástrojů bývá optimální rozmezí vlhkosti 45-60% a teploty 15-25°C. Pro piana se často uvádí jako optimální vlhkost 30-58% a teplota 18-21°C.

Snad nejnevhodnější jsou časté změny ať už teplot či vlhkosti. Nejzřetelněji se to projeví na rychlém rozladění nástroje. Hned v závěsu to bývá příliš velké sucho. To způsobuje smršťování dřeva a může nástroj i poškodit.

Ideální péče o hudební nástroj

Ať už jste koncertní mistr či jen hudební nadšenec, váš nástroj si vždy zaslouží náležitou péči. Už jen pro ten čistý tón.

Ideální prostředí má stálou teplotu a vlhkost v příslušném rozsahu. Hudební nástroje se také neumisťují hned naproti či v bezprostřední blízkosti zdrojů klimatických změn (okna, topidla, rostliny, klimatizace). Hudebním nástrojům naopak dělá dobře pravidelná kontrola a čištění pouze prostředky vhodnými pro daný nástroj. Pro menší nástroje se v nejlepším případě používají termoizolační pouzdra. Přesto často nedostačující při řešení vlhkosti.

Šetrné zvlhčování hudebního nástroje

Profesionální zvlhčovač Brune
Dosáhnout optimální vlhkosti pro hudební nástroj je se zvlhčovače Brune snadné

Hudebníky, kteří své nástroje opravdu milují, vždy zajímá, jak zajistit optimální vlhkost prostředí svého hudebního nástroje. Zvláště při samotném hraní nebo pro větší nástroje to může vypadat složitě. Ve skutečnosti existuje pro tento případ jednoduché a zároveň účinné řešení.

V chladných dnech se snažíte udržovat požadovaný teplotní limit pro konkrétní nástroj. Tím však může dojít k extrémnímu snížení vlhkosti prostředí. Pro tento případ se využívají zvlhčovače Brune řady B. Ty zajistí profesionální regulaci vlhkosti pro malou místnost i velký prostor. Tyto přístroje bezpečně udrží vlhkost v požadovaném rozmezí. Systém zvlhčování pomocí zvlhčovačů Brune řady B byl vyhodnocen odborníky jako pro materiály nejlepší a nejšetrnější. Přístroje v nejvyšší kategorii zajistí zcela pohodlně optimální vlhkost i pro větší prostory. Navíc nabízí automatické doplňování vody, jednoduché dálkové ovládání a minimální péči.

Přemýšlíte nad vhodným typem zvlhčovače pro váš hudební sál či místnost na skladování hudebních nástrojů? Jsme tu pro tento případ, a rádi vám pomůžeme s výběrem.