Přeskočit na obsah

Odvlhčovač nebo zvlhčovač: Jak vybrat ten správný

  • od
  • 5 min read
Brune odvlhčovač zvlhčovač humidor

Hledáte odpověď na otázky typu. “ Odvlhčovač nebo zvlhčovač? A jaký odvlhčovač do bytu? Jak nejlépe odvlhčovat bazénovou místnost? Jak nejrychleji sušit prádlo?“ nebo „Jaký zvlhčovač do galerie?“ Pro všechny, kdo potřebují pomoc při výběru odvlhčovače nebo radu při volbě zvlhčovače jsme připravili novou on-line službu.

Potřebuji odvlhčovač nebo zvlhčovač?

voda pod kontrolou
Určení deficitu vlhkosti či její nadbytek ve vzduchu je základem pro správný výběr přístroje: odvlhčovač nebo zvlhčovač

Jak to funguje? Nejprve zvolím, jakou úlohu potřebuji vyřešit. V tomto případě vyberete volbu „Potřebuji poradit při výběru“. Do podrobného popisu níže popíšete problém prostoru. Může jít, například o odvlhčování nebo zvlhčování, anebo kombinace odvlhčovače a zvlhčovače, která má vytvořit stálé prostředí, které se nazývá klimatická zóna.

Odvlhčovač nebo zvlhčovač

Ať už potřebujete odvlhčovat nebo zvlhčovat. Vždy jednoduše a výstižně popište vaši situaci a definujte typ prostoru. Nezapomeňte na způsob a intenzitu jeho využití. Rozdíl je, když potřebujete odstranit vlhkost v bytě či upravit vlhkost v kanceláři. A nebo nepřetržitě snižovat vlhkost ve výrobním provozu, případně regulovat vlhkost ve výstavní expozici. Popište tedy výchozí situaci, hodnoty relativní vlhkosti a teploty a výměru s dalším popisem prostor. V dalším kroku můžete přidat soubor. Ten může obsahovat obrázek prostoru či projekční plán. Je to na vás. Čím podrobnější informace nám dáte, tím lépe vám můžeme pomoci. Na závěr už jen kontaktní informace a odeslat. Ozveme se vám zpět s návrhem řešení nebo doplňujícími otázkami.

Odvlhčovač a zvlhčovač

Řešení může obsahovat i současné umístění odvlhčovače a zvlhčovače. Je to způsob, jak vytvořit klimatickou zónu se stabilní hodnotou relativní vlhkosti i v náročných podmínkách prostředí. Pro taková řešení stačí zadat společnou cílovou hodnotu. Je-li znám potřebný odvlhčovací nebo zvlhčovací výkon, rozhodně je dobré ho připsat.

Bazénový odvlhčovač

Stejným způsobem můžete postupovat i při výběru vhodného bazénového odvlhčovače. Zde se jedná o velmi specifickou úlohu, pro kterou máme zvláště výkonné bazénové odvlhčovače. Proto kromě údajů o cílové hodnotě je třeba uvést i údaje o teplotě vody a vzduchu, plánovaném užívání bazénu, použití vířivky. Samozřejmě připište i další faktory definující využívání bazénu a bazénového příslušenství, které se podílí na výsledném odparu.

Jak určit výkon pro odvlhčovač nebo zvlhčovač?

To je základní otázka, na kterou bychom měli znát odpověď ještě před výběrem zařízení.

Odvlhčovací výkon se udává jako množství vody, které je třeba za určitý časový interval odejmout ze vzduchu pro zajištění požadované hodnoty relativní vlhkosti při určité teplotě prostředí.

Obdobně zvlhčovací výkon nám říká, kolik vody při dané teplotě a relativní vlhkosti je třeba do vzduchu přepravit za určitý časový interval. A to tak, abychom dosáhli požadovaného zvýšení relativní vlhkosti na cílovou hodnotu. Zpravidla se udává v litrech vody za hodinu, případě den.

Jak odvlhčovací nebo zvlhčovací výkon vypočítat?

Existuje několik možností. Pokud potřebujete znát přesnou hodnotu pro nový projekt, nejlépe uděláte, když oslovíte projektanta nebo klimatologa. Ten nejdříve reálně zhodnotí prostor a zohlední všechny faktory. To znamená ty, které mají na práci odvlhčovače nebo zvlhčovače vliv. Teprve následně určí přesný požadovaný výkon přístroje. Další možností je určit množství vody ve vzduchu při výchozí a cílové hodnotě relativní vlhkosti. Následným odečtením zjistíme, jaké množství vody je třeba ze vzduchu odstranit nebo naopak doplnit. Samotné číslo je však ještě třeba upravit dalšími faktory. Těmi může být výměna vzduchu, přítomnost klimatizace nebo ventilace a podobně.

Když si nevíte s výpočtem rady

Pokud si s výpočtem nevíte rady, obraťte se na nás. A jak vám můžeme pomoci? Na základě informací provedeme orientační propočet. Při něm vycházíme z našich zkušeností a z metodiky výpočtu dodanou výrobci našich přístrojů. Výsledek vám pak může posloužit jako určité vodítko při volbě přístroje. Výpočet je však nezávazný. Nikdy totiž nemůže nahradit kvalifikovaný propočet klimatologa, který za své závěry může ručit. Na druhou stranu. Možná do odborné rady právě nechcete investovat, například vzhledem k účelu. Pak může být orientační výpočet určitou cestou, kudy se při výběru ubírat.

Jak se rozhodnout?

Nyní, když znáte požadavky vašeho prostoru a potřebné řešení, přichází poslední krok. Požadovaný výkon porovnáme se skutečnými parametry uvažovaného přístroje. Ať už jde o odvlhčovač nebo zvlhčovač. Pak už zbývá jen vybrat ten, který splňuje požadavky nejlépe. Postupujete cestou přibližného odhadu? Raději potřebný výkon nadhodnoťte. Ze zkušenosti se vyplatí mít v zásobě výkonovou rezervu.

Tip

Je užitečné vědět, že pro odvlhčovače i zvlhčovače z našeho portfolia uvádíme pouze skutečné údaje. Údaje, na které se můžete spolehnout. Vybíráte, například odvlhčovač Dantherm a výrobce uvádí výkon 20 l/den? Přístroj skutečně odvlhčí při daných podmínkách 20 l/den. To samé platí u zvlhčovačů nebo odvlhčovačů Kruger či Brune.

Jak si můžeme být tak jisti?

  • Výrobci přístroje průběžně testují a výsledky pečlivě zaznamenávají. Dobré jméno a filozofie značek nedovoluje záznamy zkreslovat nebo uvádět nepravdivé informace.
  • Důvěřujeme, ale přesto prověřujeme. Výrobky průběžně testujeme i my. S potěšením můžeme konstatovat, že jsme dosud žádnou odchylku nezaznamenali. Chceme naši práci dělat svědomitě. Tak, jak je tomu už od roku 1991! Možná tohle je ten důvod, který profiluje značky. Ty, jež mají svou cenu, ale kterým se dá věřit od těch ostatních. Odlišuje levné odvlhčovače od kvalitních. Účinné profesionální zvlhčovače od neúčinných. Posuďte sami.

Rádi vám pomůžeme usnadnit řešení vlhkosti prostředí. Těšíme se na vaše dotazy.