Přeskočit na obsah

Vlhkost ve sklepě a skladovací místnosti: Efektivní odvlhčování

  • od
  • 4 min read
suterén

Než začnete s odvlhčováním

Nejprve byste se měli podívat na to, odkud nechtěná nadměrná vlhkost pochází. To ovlivní následný postup při odvlhčování. Na vlhkost ve sklepě může mít vliv několik faktorů.

Rozdělit je lze v zásadě na ty, které způsobují vlhkost přicházející z venku nebo zevnitř.

Důležitá je vždy včasná reakce formou účinných opatření již při počínajících průvodních jevech zvýšené vlhkosti. Těmi mohou být nejen přímo bazény či kaluže vody. Někdy ukáže na nežádoucí zvýšenou vlhkost mokrá zeď. Varovat nás mohou také vlhké věci umístěné v prostoru. Dokonce i samotný zatuchlý zápach bez dalších zřetelných průvodních jevů už indikuje počínající problém. Ten bychom neměli podceňovat a nejlépe najít jeho zdroj.

Vlhkost zvenku

Kapalná voda

Důvodem vlhkosti nebo přímo vody zvenku může být jak chybějící či nedostatečná, a tedy nevhodná izolace stavební konstrukce. Důvodem však může být také povodeň. V případě povodně je následné řešení jasné. Co nejrychlejší odstranění samotné vody by mělo být následováno dalšími kroky. To znamená odklizení nánosů špíny a zničeného vybavení či omítek. Tím připravíte prostor na následné nezbytné sušení.

Pokud jde o vlhkost přicházející přes stavební konstrukci je potřeba nejdříve zastavit zdroj pomocí stavebních úprav. Ať už jde o zajištění efektivní izolace zdí, základů či podlahy nebo odvedení vlhkosti. Ideálním řešením je zajištění potřebných stavebních úprav pomocí specializované stavební firmy, aby stavební úpravy byly skutečně účinné.

Ve všech těchto případech je současně důležité po provedení základních opatření co nejdříve začít také se sušením samotného prostoru pomocí odvlhčovače. Tím umožníme zdem, aby uvolnily obsaženou vodu do vzduchu, z kterého je následně vysušena odvlhčovačem. Čím dříve se sušením začneme, tím rychleji se zdi vysuší. Naopak, vlhkost, kterou necháme dlouho uvnitř zdí, může pak trvat odstranit mnohem déle a s nutností většího úsilí. Dostane se totiž do hlubších vrstev konstrukce a rozloží se do větší šíře.

Vzdušná vlhkost

Vlhkost zvenčí však může přicházet také díky větrání suterénu v nevhodnou dobu a nevhodně dlouho. Vzhledem k samotnému umístění sklepa částečně nebo zcela pod zemským povrchem jsou v tomto prostoru odlišné podmínky než ve zbytku budovy. V létě je zde teplota výrazně nižší než venku a v zimě je sklep díky své poloze naopak teplým místem, kde teplota pod 0 rozhodně neklesne.

Proto je potřeba k větrání přistupovat tak trochu vědecky. Větrat bychom měli tehdy, kdy je venku vlhkost na minimu a venkovní vzduch se nám nebude uvnitř srážet na kapičky vody. Vhodné jsou pro to noční hodiny. Nejsušší je pak vzduch v brzkých ranních hodinách. Větrat, když venku prší nebo je obzvlášť horko, není tím pravým řešením. Po nutném vyvětrání bychom ve sklepě, který má problémy s vlhkostí, měli na chvíli zapnout odvlhčovač k opětovnému dosažení optimálního klima.

Vlhkost zevnitř

Nejjasnější a nejjednodušší řešení přichází, pokud je zdrojem vlhkosti prasklé potrubí či podobná vodní havárie. Po nutné opravě stačí jen celý prostor odvlhčit pomocí odvlhčovače, abychom vodu vysušili i z nasákavých povrchů.

Zdrojem vlhkosti však může být v tomto případě i způsob užívání sklepa. Perete nebo sušíte prádlo ve sklepě? Proč ne. Nezapomeňte ale v průběhu těchto procesů zapnout odvlhčovač, který vám pomůže udržet hodnoty vlhkosti na optimální hladině. Zároveň může pomoci, aby prádlo uschlo rychleji. Také vířivka nebo sauna může být zdrojem nechtěné vlhkosti. Nezapomeňte vždy využít takový typ odvlhčovače, který je určený přesně pro váš zdroj vlhkosti a způsob užívání prostoru.

Jak odvlhčovat sklep nebo skladovací místnost

Nejběžněji využívaným odvlhčovačem pro většinu sklepních či suterénních prostor je odvlhčovač typu D165 z produkce Perfektum. Odvlhčovač D 165 pokryje většinu běžných potřeb prostor typu suterény, skladovací nebo archivační místnosti. Tento mobilní odvlhčovač pracuje s ekologickým chladivem a díky svému zpracování se pyšní minimální hodnotou GWP, což jej činí přátelského k životnímu prostředí. Vestavěný hygrostat umožňuje automatickou regulaci vlhkosti. Ovšem, můžete jej přepnout i na nepřetržitý provoz. Navíc, dokáže pracovat i při velmi nízkých teplotách (již od 3°C), které bývají právě doménou sklepů.

Vysoce výkonný, funkční a poměrně odolný odvlhčovač můžete doplnit o digitální regulátor Humidity Control, díky němuž budete moci kontrolovat a regulovat vlhkost i ve vzdálených koutech či jinak nepřístupných místech.

https://www.youtube.com/watch?v=iU5u2jfBjc4&feature=youtu.be