Přeskočit na obsah

Jak na odvlhčování prostor vnitřního bazénu: bazénový odvlhčovač

  • od
  • 4 min read
vnitřní bazén

Uvažujete o vnitřním bazénu? Skvěle. Nacházíte se právě ve fázi, kdy můžete váš projekt stále ještě bez omezení měnit, vylepšovat, doplňovat. Takže vám jistě přijde vhod i pár důležitých vychytávek, nejen na téma odvlhčování. Dozvíte se také odpověď na otázku „proč potřebuji bazénový odvlhčovač“ a „jak odvlhčovat vnitřní bazén“.

Proč bazénový odvlhčovač

Dantherm CDP bazénový odvlhčovač vzduchu
Bazénový odvlhčovač Dantherm CDP pro větší bazény a instalaci v technické místnosti

Zajímá vás, jestli je pro provoz vnitřního bazénu nutné odvlhčování? Pochybujete, zda potřebujete odvlhčovač? Řekneme vám, proč byste právě tento bod neměli podceňovat.

Z otevřené vodní hladiny bazénu se neustále odpařuje voda. Čím vyšší teplota vody oproti teplotě vzduchu, tím vyšší odpar. Odpařená voda se následně sráží na chladnějších materiálech. Můžeme se proto běžně setkávat s orosenými nebo zamlženými okny nebo dlaždičkami. To ale není všechno. Nadměrně vlhký vzduch v prostorách bazénu může negativně ovlivňovat také konstrukci či vybavení. Výsledkem jsou vlhké fleky na zdech či stropu, plíseň, rez, kroucení a rozpad materiálů.

Pro prostor vnitřního bazénu je důležité také pocitové klima. V dusném prostředí, a ještě bez kyslíku, si pobyt v bazénu příliš neužijete.

To vše jsou důvody pro vybavení prostor vnitřního bazénu správným bazénovým odvlhčovačem. Svěží vzduch a správné klima jsou základem běžného provozu. A odvlhčování k tomu patří.

Tip! Konzultujte s odborným dodavatelem a projektantem. Nechte si poradit.

Aby byl váš projekt úspěšný

Pro úspěšnou realizaci a následné provozování vnitřního bazénu je nejdůležitější úvodní fáze. Tou je projekt. Využijte tohoto období naplno. Investovaný čas se vám 100% vyplatí. Stejně tak důležitý je výběr vhodného projektanta, technologií a dodavatele.

Proč vnitřní bazén?

Už jste přemýšleli nad tím, proč chcete vnitřní bazén? Možná je právě teď ten správný čas o tom popřemýšlet. A k čemu je to dobré? Právě důvod pro pořízení vnitřního bazénu vám ukáže, jaké požadavky na bazén budete mít. Současně je to podstatná informace pro návrh správné vzduchotechniky, resp. bazénového odvlhčovače.

Stanovte požadavky

Už víte, k čemu a jak často budete využívat váš vnitřní bazén. Nyní si tedy stanovte požadavky. Co by vám měl bazén nabídnout? Co vše by měl umět? Jaký zážitek by vám měl prostor bazénu poskytnout? Bude u bazénu nějaká vodní atrakce, nebo umístíte k bazénu ještě vířivku či saunu? To vše jsou důležité informace pro následný návrh a technické zpracování. Stanovte si tedy všechny vaše požadavky ještě ve fázi projektu.

Zvolte správnou techniku i na odvlhčování

Dantherm CDP odvlhčovač u bazénu
CDP Dantherm bazénový odvlhčovač v prostorách bazénu, umí také instalaci za zeď. I malé prostory bazénu mají chytré řešení.

Šetřit na technice se může pěkně prodražit. Volte tedy důsledně techniku určenou pro vnitřní bazén. Navíc, tato zařízení mívají mnoho dalších doplňků. Nebudete je pak muset kupovat zvlášť. Správně dimenzovaný profesionální bazénový odvlhčovač s vhodnými doplňky tak splní vaše očekávání a zjednoduší provoz bazénu.

Realizace

Pokud nepodceníte fázi projektu a výběr správného bazénového odvlhčovače, bude realizace radost. – Pro vás i řemeslníky, kteří budou realizaci provádět.

Tip! Jednotlivé realizační fáze vnitřního bazénu by měly následovat v logickém sledu. Důkladná technická příprava by měla být jedním z prvních kroků.

Bazénový odvlhčovač a provoz bazénu

Klíč ke spokojenému uživateli vnitřního bazénu je jednoduchý:

  • Dodržujte vlastní pravidla provozu!

Pro spokojený provoz bazénu dodržujte všechna pravidla, která jste si na začátku pro sebe stanovili (ať už jde o teplotu vody či zakrývání vodní plochy plachtou v době, kdy není bazén využíván apod.).

To platí také o důsledném následování návodů výrobců pro jednotlivá zařízení.

  • „Pravidelným servisem pro bazénový odvlhčovač i další techniku předejdete nepříjemným problémům.“

4 tipy pro správné odvlhčování bazénu

  1. Udržujte vlhkost v prostorách bazénu max na 60% RH. – Dlouhodobé působení zvýšené vlhkosti se může nepříjemně projevit na stavu a životnosti konstrukcí a vybavení.
  2. Před pořízením odvlhčovače si stanovte, kolik hodin denně budete vnitřní bazén maximálně využívat. – Provozní doba má vliv na stanovení potřebné kapacity bazénového odvlhčovače.
  3. Budete v době nevyužívání zakrývat bazén? Jestliže jste si toto pravidlo stanovili na začátku, důsledně je dodržujte i nyní. – Patrně to byl i jeden z faktorů při stanovení potřebné kapacity bazénového odvlhčovače. Při nezakrývání může odvlhčovač přestat stíhat.
  4. Chtějte od odvlhčovače už při pořizování raději víc. Rezerva se zpravidla nakonec využije.