Přeskočit na obsah

Odvlhčovat nebo zvlhčovat? Jak funguje vlhkost v prostředí.

  • od
  • 6 min read
Vlhkost - odvlhčování, zvlhčování

„Zdraví se udržuje rovnoprávností sil, vlhka a sucha, chladna a tepla, kyselého a sladkého i ostatních; jednovláda z nich působí nemoc, neboť jednovláda jedné ze dvou sil je zhoubná.“

Alkmaión z Krotónu

Vyrovnaná vlhkost je důležitá pro většinu z nás. Extrémy nelákají a ani bychom se v nich necítili příjemně. Ve vlhkém nebo suchém prostředí není trvalý pobyt to pravé ani pro naše zdraví. Přesto se často vyskytujeme v prostředí, které známky extrémů vykazuje. Naučme se, jak na tu správnou – optimální vlhkost. Kdy odvlhčovat nebo zvlhčovat?

Optimální vlhkost

Pro různé prostory s odlišným účelem či materiály se optimální vlhkost může lišit směrem nahoru i dolu.

Pro běžně obývané prostory (ať už doma či v kanceláři) se optimální relativní vlhkost pohybuje mezi 45 a 60%. Proč takové rozmezí a ne konkrétní číslo? Prostor může být tvořen jednak různým materiálem a různým zařízením. Na vlhkost mají vliv roční období, rostliny v interiéru, provozované vodovodní baterie, vodní plochy, množství lidí a chovaná zvířátka. Optimální vlhkost se tak pro každý případ lehce liší.

Odvlhčovat nebo zvlhčovat?

V zimním období bývá nejběžnější v panelových domech a novostavbách se suchým vytápěním právě suchý vzduch, který může způsobovat nejrůznější zdravotní problémy a onemocnění.

V galeriích může být suchý vzduch problematický nejen pro návštěvníky. Na vystavených exponátech tak často dochází ke škodám, jejichž oprava je velmi nákladná; někdy i nenávratným.

Opačný problém řešíme ve sklepích, prádelnách či koupelnách a kuchyních, kde vlhkost může způsobit nejen výskyt plísní, ale také pukání a opadávání omítky, poškození vybavení i zdraví. Závažné je pak poškození stavebních konstrukcí, kde je náprava zvláště nákladná. To bývá nejvíce problémem plováren a bazénů.

Budeme-li důslední, pak i obyčejný pobyt člověka v uzavřeném prostoru je zdrojem vlhkosti. To můžeme dobře pozorovat, zvláště máme-li dobře těsnící okna a dveře. V tomto případě nám postačí několikrát denně řádně vyvětrat místnost a máme po problému. To se však dělá obtížně v místnosti bez oken či jiných větracích otvorů. Také je-li venku právě vlhko nebo prší, spíše si více vlhkosti přivedeme dovnitř.

Snadno a účinně proti vlhkosti a suchu

Nejjednodušším a zároveň nejúčinnějším řešením s rychlým výsledkem je použití správně dimenzovaného odvlhčovacího, resp. zvlhčovacího zařízení. Je to správné řešení první volby a v mnoha případech také jediné optimální.

Kdy je vhodná regulace vlhkosti?

Nenadálé situace

Po vodních či vodovodních haváriích se stává odvlhčovač neocenitelným pomocníkem. Po prvotním vysátí vody a vytření podlahy je možné udělat už jen dvě věci. Můžete se snažit vlhkost vyvětrat. To bývá běh na dlouhou trať. Při nepříznivém počasí je takové snažení neúčinné. Nebo můžete předejít následné plísni, rozlepení nábytku a mnohdy i nabobtnání podlahy. Pomůže okamžité nasazení výkonného odvlhčovače na všechna postižená místa. Vlhkost tak dostanete pryč ještě dříve, než se stačí vsáknout hluboko do materiálů.

Při fungování domácnosti

Kruger odvlhčovače vzduchu
V domácnostech pomáhají odvlhčovače s vlhkostí v různých typech prostor

Po vaření, sprchování, při sušení prádla a mnoha dalších obyčejných domácích činnostech vzniká vlhkost. Při nízkém a občasném zatížení může při dobrém počasí postačit pouhé vyvětrání. Někdy jsou však podmínky nepříznivé nebo stavební řešení větrání neumožňuje. V takových případech je optimální volbou odvlhčovač.

Dobrý odvlhčovač nejen, že umožní volbu pracovního režimu dle aktuální potřeby. Někdy je možné také načasovat délku odvlhčování po které se sám vypne. Možnost nasměrování lamel přímo na kritické místo je užitečnou funkcí, kterou určitě využijete. Navíc, sofistikovanější odvlhčovač vám umožní také nasadit hadičku a vysušenou vodu nechat odtéci přímo do odpadu. Bez práce, bez starosti. Při správném používání, může být odvlhčovač současně ekonomickým řešením. Je zvláště ideálním řešením pro vlhkost způsobující činnosti domácnosti. Těmi mohou být například, vaření či sprchování. Je tedy zcela přirozené, že odvlhčovač bývá v domácnostech již běžným vybavením a není se čemu divit. Je to ideální řešení pro běžné situace v domácnosti takové, jaká skutečně je.

Při užívání bazénu

Okolí krytého bazénu, plovárny, vířivky, sauny nebo v šatnách jsou nejčastější a nejzranitelnější místa, kde vlhkost může napáchat velké škody. Zde je naprosto běžně instalovaná (bazénová) odvlhčovací jednotka, která udržuje vlhkost na optimální úrovni. Vodní hladina je nejsilnějším zdrojem vlhkosti. Částečně lze množství páry – vypařující se vody ovlivnit výškou a poměrem teplot vody a vzduchu v prostoru bazénu. Ale i při výrazném přiblížení ideálnímu poměru a zachování koupatelné teploty vody a vzduchu dochází k vysokému odparu. V uzavřeném prostoru se taková vlhkost stává velkou ničivou silou. Účinnou obranou je bazénový odvlhčovač a provozovatelé podobných zařízení si to také uvědomují.

Kulturní místa

Společenské místnosti, galerie, archívy jsou místa, kde se nachází často velké množství lidí, tedy silný zdroj vlhkosti. Také samotná konstrukce může ovlivňovat vlhkost materiálů a uměleckých děl citlivých na změny teplot a vlhkostí. Někdy je prostředí naopak velmi suché. K ideální vlhkosti je často potřeba pomoc odvlhčovače nebo zvlhčovače a někdy i obou zároveň.

Výrobní průmysl

Výrobní provozy, sklady – Zvláště při výrobě potravin je důležité dodržovat technologické postupy a vlhkost jedním z důležitých parametrů. Průmyslové odvlhčovače jsou však důležitým pomocníkem také při zajištění konstantní vlhkosti ve skladech, a to jak potravin (ochrana před plísní a znehodnocením), tak materiálů citlivých na vlhkost jako například kov či dřevo.

Sušárny dřeva jsou samostatnou kapitolou průmyslového sušení. Ideální kombinace správné teploty a sušícího výkonu vytváří ty správné podmínky pro postupné a současně šetrné sušení dřeva.

Zdravotnictví

Zdravotnictví, laboratoře, chemický průmysl – Místa, kde záleží na přesném dodržení ideálních klima podmínek. I zde jsou neodmyslitelnou součástí provozů odvlhčovače a zvlhčovače, které konstantně a přesně zajišťují požadovanou vlhkost prostředí i materiálů důležitou pro bezpečný a správný provoz zařízení.

Regulace vlhkosti pomáhá

Možná jste zde nenalezli všechna místa, kde se bez přístrojově řízené vlhkosti neobejdeme. Toto je jen hrubý přehled těch nejčastějších případů. Je však zřejmé, že dnes se již bez řízené vlhkosti neobejdeme. Pomáhá nám při dosahování dříve nemyslitelných výsledků, ať už ve vědě či průmyslu, a je nedílnou součástí zvyšování našeho komfortu. Zařízení odvlhčovačů a zvlhčovačů se tak staly našimi spolehlivými partnery při dosahování optimální vlhkosti všude tam, kde je to potřeba.