Přeskočit na obsah

Jak zvlhčovat chytře a uspořit energii

  • od
  • 5 min read
voda-fontana-zvlhcovani

S nastávajícím zimním obdobím přichází ruku v ruce také topná sezóna. Ta přináší velmi často do interiéru také problém s nízkou vlhkostí – sucho. A tedy potřebu zvlhčovat. Zajímá vás, jak zvlhčovat a uspořit?

Nižší teplota není zárukou optimální vlhkosti

Možná vás hned napadne, že s úsporným energetickým režimem, a tedy teplotami okolo 20°C se nízké vlhkosti bát nemusíte. Žel, ani snížení teploty v interiéru není často zárukou požadovaného kontrolovaného zvýšení vlhkosti. Respektive, nemůžeme očekávat, že se vlhkost bude pohybovat v potřebném konstantním rozmezí hodnot.

Nízká vlhkost není jen doménou přetápěných domácností. Na vlhkost mají vliv i další proměnné. A dokonce i způsob vytápění. V zimním období bývá často velmi suchý i venkovní vzduch. A ani větrání nás tak nezachrání. V okamžiku potřeby zvlhčení totiž venkovní kvalita vlhkosti nemusí odpovídat našim aktuálním potřebám. Navíc, jestliže má být zajištěna trvalá konkrétní hodnota vlhkosti, bez techniky to nepůjde. Kolísání hodnot není žádoucí jak pro běžné vybavení domácnosti, tak pro sběratelské kousky.

Úsporné zvlhčování

I přesto lze zvlhčovat úsporně. Jaké máme tedy možnosti.

Předpokládejme, že řešený prostor trápí sucho, tedy nízká vlhkost. Požadavkem je zajistit trvale konkrétní vyšší hladinu vlhkosti. A nejlépe automaticky. Protože, co si budeme říkat, kdo by chtěl trávit celý den neustále kontrolou a úpravou vlhkosti.

Právě pro takový případ je ideálním řešením zvlhčovač s vestavěným či externím hygrostatem (dle náročnosti požadavku). Například zvlhčovač Brune nabízí opravdový komfort při současné velmi nízké spotřebě energie. Díky volitelným doplňkům můžete kontrolu a ovládání zvlhčovače přenést také na počítač, přímo na váš pracovní stůl. Nemusíte tak neustále obíhat všechny přístroje fyzicky.

Adiabatické vs. parní zvlhčování

Zvlhčovače Brune pracují na principu studeného zvlhčování. Ten umožňuje přirozené a přesto vydatné pohlcování vlhkosti vzduchem. Takže nedochází k nechtěnému usazování zbytkové (vzduchem nepohlcené) vody na vybavení a předmětech, jako tomu může být u parních zvlhčovačů.

V případě parního zvlhčovače je do vzduchu vyfukováno určité množství páry. Ne všechna pára se může stačit vstřebat do vzduchu. Díky tomu mohou vznikat na površích předmětů a vybavení skvrny nebo vlhké fleky způsobené přebytečnou nevstřebanou vlhkostí. Parní zvlhčování není také vhodné tam, kde by se do blízkosti parního zvlhčovače mohly dostat děti nebo domácí mazlíčci. Důvodem je zejména riziko opaření.

U adiabatických zvlhčovačů tato rizika nehrozí.

Komfort zvlhčování za cenu provozu jedné žárovky

Zvlhčovače vzduchu Brune také spotřebují velmi malé množství elektrické energie srovnatelné s běžnou žárovkou 25-95W. Navíc hygrostat zvlhčovače načítá aktuální vlhkost v prostředí a vyhodnocuje, zda je potřeba další zvlhčování a tedy sepnutí zvlhčovače. Okamžik sepnutí (a tedy i energeticky šetrnější provoz) lze také ovlivnit nastavením hodnoty hystereze. Omezí se tak zbytečné časté zapínání a vypínání zvlhčovače.

Čištění vzduchu při zvlhčování

Zvlhčovače Brune vyšší řady umí zvlhčovaný vzduch současně čistit a desinfikovat vodu odpařovanou do prostředí. To znamená, že je zvlhčovaný vzduch zbavován alergenů, prachu a bakterií. Jak?

První a pak závěrečnou fázi filtrace zajišťují čistící a odpařovací filtry.

Bio-filtr-B120
Bio filtr do zvlhčovače

Typy B120-125-500 umožňují použití BIO-filtru. Zmiňuji je proto, že právě tyto BIO filtry mají několik obrovských PLUS. Jejich nespornou výhodou je dlouhá životnost a určitě také zvýšení výkonu zvlhčovače. Navíc jsou antibakteriálně ošetřeny a chráněny proti plísním. Stojí také za zmínku, že tyto BIO filtry jsou vyráběny ekologicky a mohou být recyklovány.

Také uhlíkové čistící filtry přináší uživatelům výhody. Přítomné aktivní látky lépe čistí vzduch a prodlužují životnost samotné filtrační rohože.

Vzduch / voda mohou být volitelně dále desinfikovány UV –C technologií bezpečně uvnitř přístroje. Tuto volbu umožňují typy B 280-300-500. UV-C desinfekce významně snižuje úroveň škodlivých bakterií, virů, spor plísní a dalších mikroorganismů a dosahuje tak zdravějšího vnitřního klima daného prostoru.

Pro ještě čistější a svěžejší vzduch je možné přidat do vody pro zvlhčování Brune Waterfresh kapalinu. Tento přípravek udržuje vodu ve zvlhčovači hygienicky čistou. Zastavuje rozvoj řas a vápenaté usazeniny v přístroji udržuje na minimu. Tento relaxant je nejen bezpečný, ale navíc zvyšuje zvlhčovací výkon přístroje až o 30%.

Vlhkost vzduchu
Optimální vlhkost vzduchu pozitivně ovlivňuje životnost artefaktů, ale také zdraví a obranyschopnost

Podle potřeby můžete vybírat i z dalších doplňků volitelného příslušenství a dokonce i nadstandardního servisu. Záleží jen na vašem přání míry komfortu. Volba automatického doplňování nebo různé bezpečnostní prvky jsou jen některé z nich.

Netroufáte-li si konfigurovat zvlhčovač sami, i pro vás máme řešení. O vhodnosti a správném dimenzování zvlhčovače se můžete poradit: https://perfektum.cz/poptavka/ . Kontaktujeme vás zpátky a pomůžeme doladit váš projekt k dokonalosti.

S mikroklimatickou vlhkostí pracujeme již od roku 1991 a vězte, že…

…Ideální mikroklimatickou zónu můžete mít i VY.