PLUS tipy na nadměrnou vlhkost.
Koupelna je část obytného prostoru, která patří do těch nejvíce zatěžovaných vlhkostí. Větrání je tak samozřejmou nezbytností, nechcete-li nadměrnou vlhkost v koupelně. V opačném případě je vznik plísní jen otázkou času. – Ať už jde o plísně nejrůznějších barev nebo těch, které nejsou na první pohled vidět. Co ale dělat, když koupelna okno nemá?
Rizika provozu koupelny bez oken
Při každém puštění vody se část dostává také do vzduchu. Při koupeli či sprchování tak vlhkost vzduchu velmi snadno přesáhne 80%. Zvláště při vyšší teplotě vody můžeme bez problému dosáhnout opravdu markantního nasycení vzduchu. Vlhkost se pak rozptyluje velmi pomalu. Pokud se nám vlhkost nepodaří rychle vyvětrat ven, pak se rozptyluje v daném prostoru. – Nasakuje ji omítka, dřevo, ručníky a další nasákavé materiály. Na studených předmětech, oknech či dlažbě se naopak kondenzuje. Při nečinnosti se nakonec zpravidla objeví nevzhledná plíseň ve spárách, na nejrůznějších površích nebo zatuchlý odér, který není o nic příjemnější. Dochází tak nejen k poškození konstrukce a vybavení. Plíseň také škodí zdraví.
K ochraně prostoru, klima je nejlépe přistupovat zodpovědně. To znamená, technické řešení vlhkostní zátěže realizovat dříve, než dojde, vlivem zvýšené vlhkosti, k poškození vybavení a konstrukce. Optimální vlhkost je okolo 50-60% RH. Dobrá výměna vzduchu je nutností. Ovšem, pokud je koupelna bez okna, může to být oříšek. Zvláště v panelových domech nebo bytových komplexech je koupelna bez okna poměrně častý jev. Větráky rozhodně nejsou dostatečným řešením. Obvyklá je naprostá absence výkonného centrálního odsávání vlhkého vzduchu. Ať už je důvod jakýkoli, je potřeba co nejdříve zajistit alternativní řešení.
Tipy proti vlhkosti
Dočasně si lze pomoci větráním koupelny přes jinou místnost s otevřeným oknem. Je však
potřeba zajistit, aby vlhkost nevnikala do ostatních místností. Způsob je to trochu komplikovaný a s největší pravděpodobností vás brzy přestane bavit. Vlhkost zachycují také granulátové nebo solné pohlcovače vlhkosti. Všechny tyto alternativy mohou zlepšit vlhkost prostředí. Často však nejsou dostatečné pro zajištění optimální vlhkosti v koupelně. Řešením je využití moderní technologie. Odvlhčovače jsou v tomto případě ideálním řešením. Současně nabízí jednoduchost obsluhy a ekonomický provoz. Důležité je, zvolit ten nejvhodnější.
Technika, kterou budete mít rádi
Když není prostoru nazbyt
Odvlhčovač do koupelny by měl splňovat parametry pro provoz v koupelně a pro uvažovaný způsob užití. Pokud máte malou koupelnu, odvlhčovat ji chcete jen krátce vždy po sprchování, můžete si vystačit i s menším odvlhčovačem typu AIRSEC 3000 nebo Dehumid 9. Jejich výhodou je možnost snadného přemístění, pokud budete mít potřebu snížit vlhkost v některé z dalších místností. Mobilní odvlhčovač je vhodný zejména pro malé koupelny, kde není trvalé umístění odvlhčovače z prostorových důvodů možné. Odvlhčovač tak můžete snadno použít také pro sušení prádla nebo po vaření. Můžete jej jednoduše umístit, kdekoli je právě potřeba. Dehumid 9 zvládne upravit až 260m3/hod. Vhodný je tak do velikosti prostor až do 200m3.
Sofistikované řešení vlhkosti
Upřednostňujete ve vaší koupelně současně profesionální a designové řešení vlhkosti? Řešením může být odvlhčovací technika Dantherm řady CDF10 /40-70. Vaše koupelna tak dostane zcela nový rozměr v podobě velmi praktického, líbivého, a současně nízko údržbového technického prvku. S líbivými oblými tvary si designéři opravdu pohráli. Doplňuje je zajímavý perforovaný vzor, který slouží pro zcela praktický účel, kterým je nasávání a vyfukování upravovaného vzduchu. Navíc, odvod kondenzátu do odpadu je možné pomocí drobné stavební úpravy zcela skrýt. Pokud odvod kondenzátu do odpadu není z jakéhokoli důvodu možný, lze odvlhčovač typ CDF 10 doplnit o nádržku na kondenzát. Aby zůstalo u líbivého designu, zařídili designéři Dantherm, že nádržka působí zcela přirozeně ve stejné barvě i provedení. Přístroj je jen o málo vyšší. Přes to, že se jedná o designový kousek, není pozadu ani technika uvnitř. Nejmenší z řady CDF upraví za hodinu až 220m3 vzduchu.
Pokud máte v koupelně vedle sprchového koutu také vanu či vířivku, můžete zauvažovat i o vyšším typu. U těch největších mluvíme až o 900m3 vzduchu/hod. Přes tento výkon je CDF 10 poměrně tichý stroj s pouhými 46dB. Vestavěný hygrostat umožňuje zcela automatický a současně ekonomický provoz. Odvlhčovač tak dokáže zajistit stálou optimální hodnotu vlhkosti v prostoru, a to je zároveň klíčové pro správné klima v koupelně.
Již žádné starosti či vlhkost v koupelně. Nemusíte trpět nepříjemnou páru a stékající kapky vody. Správné technické řešení vlhkosti může nabídnout opravdový komfort při užívání koupelny.