Přeskočit na obsah

Víte, co je vzdušná pohoda? Zkroťte vlhkost vzduchu

  • od
  • 3 min read
Vzduch-les-klima

Jak se tvoří vzdušná pohoda

Vytváří ji více faktorů a nutno dodat, že se rádi navzájem ovlivňují. O tom ale později.

Nejsilnějšími faktory jsou teplota, proudění vzduchu – průvan, čistota vzduchu včetně obsahu kyslíku (chemická, fyzikální, biologická), a vlhkost vzduchu.

Silnější odchylku od optimální hodnoty poznáte i sami bez měření. Pocítíte nepohodu ovlivňující náladu a chování. Nepříjemné vzdušné klima snadno ovlivní i rozhodování či výkonnost na pracovišti.

Je to v zájmu zaměstnavatele. U vás doma je to ve vašich rukách. Pohlídejte si vytvoření a zachování nejlepších parametrů vzdušné pohody. Nejsnadnější a současně objektivní cesta k cíli vede přes měření v součinnosti s úpravou vzduchu. O úpravě vzduchu a jejím nejsnadnějším způsobu se dozvíte níže.

Vzdušná pohoda podle aktivity

Sedíte v kanceláři nebo cvičíte fitness? V tom je velký rozdíl. Při hledání optimální vzdušné pohody pro tu či onu činnost dojdete k rozdílným hodnotám. Optimální hodnota uvedených veličin je závislá na aktivitě prováděné v daném prostředí. Tam, kde dochází k vyšší fyzické aktivitě, bude pravděpodobně příjemnější nižší teplota a zvýšený přísun kyslíku. V prostředí wellness či bazénu je zase přijatelnější vyšší vlhkost než v prostředí kanceláře.

TIP:
Někdy je lepší, než obecné tabulky, praxe. Vyzkoušejte si pro vaši činnost a prostředí optimální hodnoty, při kterých se cítíte všichni skvěle. Změříte daný stav, a v případě využití techniky nastavíte přístroje na požadovanou hodnotu. Tu, kterou mají udržovat – teplota, větrání, odvlhčování / zvlhčování.

Jak je to s pocitovými hodnotami

Určitě je dobré také zmínit vzájemný vliv jednotlivých veličin vzduchu. Víte, že za pocit chladu někdy teplota nemůže? Pocit tepelné pohody totiž významně ovlivňuje vlhkost vzduchu a také proudění vzduchu. Vyšší vlhkost tak způsobuje větší pocit chladu. Nebo obráceně. Pro dosažení teplotní pohody ve vlhkém prostřední je potřeba vyšší teplota než v prostředí suchém. A při studených vlhkých zdech vám bude zima na záda i při saunové teplotě vzduchu. Dusíte se a říkáte si, že je to prachem nebo jinak znečištěným vzduchem? Možná je to jen příliš suchý vzduch, co vám navozuje pocit nepohody.

Zatímco venkovní prostředí v tomto ohledu jako jednotlivec neovlivníte. Ve vnitřním prostředí optimálních hodnot dosáhnout můžete. Chce to jen trochu trpělivosti při úvodním nastavování a poctivé měření. Z účinných pomocníků máte na výběr  opravdu širokou škálu. Například topení, klimatizace, větrání, čištění, odvlhčování, zvlhčování. A někdy stačí k vysněnému cíli jen jediný z nich.

Potížista vzdušné pohody:
Vlhkost vzduchu, a jak na ni

Jak to vypadá, nejvíce do všeho zasahuje vlhkost. Ať už při snaze dosáhnout optimálních hodnot, a zvláště osobního pocitu vzdušné pohody. Ale i na ni existuje poměrně snadné a účinné řešení.

Při výběru vhodného zařízení pro úpravu vlhkosti vzduchu bereme v úvahu:

  • směr úpravy (odvlhčení nebo zvlhčení)
  • typ prostoru, resp. účel využití konkrétního prostoru, který budeme odvlhčovat či zvlhčovat.

Nejsou všechny odvlhčovače a zvlhčovače určeny do stejného prostředí. Každé prostředí klade jiné nároky na provoz. Zohledňujeme bezpečnost, místní podmínky a požadovaný výkon ve vzájemné součinnosti. Volíme pro daný prostor vhodný přístroj, který si v těchto podmínkách poradí i s dalšími veličinami vzduchu. V orientaci vám mohou pomoci technické parametry pro konkrétní přístroj, také účel užití, a v neposlední řadě ip krytí.

TIP: 
Chcete zajistit vzdušnou pohodu v prostorách bazénu? Určitě se nesnažte, v touze ušetřit peníze, využít běžný domácí odvlhčovač. Vystavujete se tím hned několika rizikům. Nemusí stačit výkonem, vyžaduje náročnější obsluhu a možná vám i rychleji odejde. Především se však vystavujete bezpečnostnímu riziku. Vy sami i všichni další, kteří se přijdou do bazénu vykoupat – děti, rodina, přátelé. Argument, že přístroj běží, jen když se v bazénu nikdo nekoupe, neobstojí. Nikdy totiž nevíte, kdy a jak k nebezpečné situaci může dojít.

Výběr vhodného zařízení pro zajištění vzdušné pohody není někdy snadný. Proto je lepší obrátit se na specializovaného prodejce.